Historia

UNPLUGGED ORCHESTRA

UNPLUGGED ORCHESTRA została założona w 2003 r. Już rok później zespół nagrał muzykę do filmu dokumentalnego Wesoła – rozmowy i widoki (reż. Jacek Dzik, muz. Michał Śmigielski). W latach 2004-2008 orkiestra działała przy Klubie Ikar (filii warszawskiego Domu Kultury Włochy), a następnie w Domu Kultury Świt.

Orkiestra ma w repertuarze muzykę różnych epok, od baroku do współczesności (utwory m.in.: Bacha, Vivaldiego, Pergolesiego, Haydna, Mozarta, Schuberta, Czajkowskiego, Griega, Faurégo, Elgara, Karłowicza, Debussy’ego, Farkasa, Barbera). Jej główną ambicją jest jednak promowanie najnowszej twórczości muzycznej i wykonawstwo utworów współczesnych kompozytorów m.in.: Bartosza Kowalskiego, Miłosza Bembinowa, Wojciecha Błażejczyka, Grzegorza Duchnowskiego, Pawła Łukaszewskiego, Tomasza Jakuba Opałki, Davida Bawca i Radzimira Dębskiego. Zespół koncertował m.in. w Sali Koncertowej i Studiu 1 Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki (w ramach festiwalu Portrety organizowanego przez Związek Kompozytorów Polskich), w Warszawskiej Szkole Filmowej, w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. Fryderyka Chopina, w Klubie Arco (na Międzynarodowym Forum Kobiet), w Klubie Ikar, w Natolińskim Ośrodku Kultury, w Domu Kultury Świt, na Skwerze Hoovera w Warszawie, w kościele p.w. Narodzenia NMP w Mińsku Mazowieckim oraz w warszawskim kościele p.w. Nawiedzenia NMP. Orkiestra zagrała w ramach festiwalu Święto Muzyki oraz podczas imprez Street of Design i Warsaw Fashion Street 2010. W 2011 r. wystąpiła z zespołem Henryka Miśkiewicza w koncercie Smooth Brasil w Gliwickim Teatrze Muzycznym. W tym samym roku wraz z orkiestrą studentów UMFC wykonała Koncert na wiolonczelę i orkiestrę Witolda Łutosławskiego na Sali Koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.

Zespół ma w dorobku wiele prawykonań oraz nagrań muzyki współczesnej (utwory B. Kowalskiego, A. Gronau, A. Ignatowicz-Glińskiej, P. Łukaszewskiego, M. Ałaszewskiego, T. J. Opałki, W. Błażejczyka, D. Bawca, K. A. Janczaka).

W maju 2006 r. zespół zdobył II Miejsce w Konkursie Instrumentalistów V Warszawskiego Festiwalu Dziecięcej i Młodzieżowej Twórczości Artystycznej Asteriada pod honorowym patronatem Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy, a kwietniu 2008 r. I nagrodę (II i III nie przyznano) w konkursie zorganizowanym przez Ośrodek Kultury Wola w kategorii zespoły instrumentalne z uzasadnieniem: Za wyjątkowo wysoki poziom orkiestry smyczkowej.

UNPLUGGED ORCHESTRA na stałe współpracuje z Chórem Kameralnym Mińskiego Towarzystwa Muzycznego (Requiem d-moll G. Faurégo, Gloria D-dur A. Vivaldiego, Msza Góralska T. Maklakiewicza, Msza G-dur F. Schuberta, utwory M. Ałaszewskiego) oraz z Chórem Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (prawykonanie utworu Rex mundi B. Kowalskiego).